Nachádzate sa tu:

Úvodná stránka Život v obci Chovatelia holubov
Základná organizácia chovateľov poštových holubov Šarišské Bohdanovce  PDF  Tlač  Email
chovatelia_holubov

Základná organizácia chovateľov poštových holubov Šarišské Bohdanovce (ZO CHPH) je základnou organizačnou zložkou Slovenského zväzu chovateľov poštových holubov.

Svoju činnosť vykonáva v zmysle stanov a ostatných nariadení a uznesení vyšších orgánov Zväzu a Oblastneho združenia Prešov.

ZO CHPH Šarišské Bohdanovce združuje a organizuje členov, chovateľov poštových holubov. V súčastnosti evidujeme  13 chovateľov poštových holubov.

Dátum vzniku našej základnej organizácie v Šariškých Bohdanovciach  je 1.1.2011.

Po kladnom schválení žiadosti o umiestnenie našich unimobuniek v obci, sme po dohode so starostkou a riaditeľom školy umiestnili unimobunky v zadnej časti školského dvora oproti Kultúrnemu domu.

V týchto unimobunkách nasadzujeme cez víkendy poštové holuby na preteky.

Holuby sa z domovských holubníkov donesú v košoch. Po zapísaní a "načipovaní" sa umiestnia do prepravných košov, ktoré sa naložia do prepravného auta. Prepravným autom sa holuby odvezú na štart pretekov. V aute sa nachádzaju aj iné holuby z iných organizácii, môže ich byť až 6000 kusov. Holuby sa vypúšťajú na rôznych miestach Slovenska a Čiech.

Preteky holuby zvládajú po rannom vypustení z auta za jediný deň.

Napríklad z Ružomberka, čo je asi 150 kilometrov vzdušnou čiarou, sú "doma" v svojich holubníkoch už za 1,5 hodiny. Poštové holuby vedia vyvinuť rýchlosť letu až 90 kilometrov za hodinu. Alebo, pretek z Kladna v Čechách, ktoré je vzdielené vzdušnou čiarou 535 kilometrov, holuby po rannom vypustení z auta (cca o 06:00 hodine) domov priletia približne o 12:30 hod., teda trasu zvládnu za 6,5 hodiny.

S pozdravom

Holubári zo Šarišských Bohdanoviec.

 


Autorské práva

Copyright © 2019 Šarišské Bohdanovce. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.

Správca obsahu

Obec Šarišské Bohdanovce
082 05 Šarišské Bohdanovce 87
tel.: 051 / 778 11 26

Technický prevádzkovateľ

Garbiarska 3, 064 01 Stará Ľubovňa
tel.: +421 907 992 728