Nachádzate sa tu:

Úvodná stránka Pre obyvateľov Zaujímavosti v okolí
Zaujímavosti v okolí  PDF  Tlač  Email

Slanské vrchy ¦ Dubnícke opálové bane

Tento jedinečný svetový unikát sa nachádza v strede Slanských vrchov, medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Dubnícke opálové bane v súčasnosti nie sú prístupné verejnosti. Prístupný je povrchový náučný chodník, ktorý začína pri štôlni Viliam a vedie po povrchu bývalej baníckej osady Dubník.

bane

Nadácia Dubnícke opálové bane


 

Slanské vrchy ¦ Veľká a Malá Zobrana – „zimná skala“

Veľká a Malá Zobrana sú situované na západnej strane pohoria medzi obcami Mirkovce a Brestov. Veľká Zobrana má nadmorskú výšku 627 metrov a je z nej nádherný výhľad do údolia Košickej kotliny. Približne uprostred vrcholu Malej Zobranej, medzi skalami, sa nachádza otvor, ktorý smeruje pomedzi skaly dole k potoku a vyúsťuje v ďalšej skale pri potoku, ktorej ľudia dali názov "Zimná skala". „Zimná skala“ dostala meno podľa toho, že z nej aj v horúcom lete preniká studený vzduch, čiže prievan cez spomínaný otvor medzi skalami.

zobrana

turistická mapa


 

Mirkovce ¦ Prírodná rezervácia Mirkovská kosatcová lúka

Prírodná rezervácia je vyhlásená na ochranu zvyškov spoločenstiev zamokrených lúk západných predhorí Slanských vrchov s bohatým výskytom chránenej rastliny - kosatca sibírskeho (Iris sibirica) v sprievode ďalších charakteristických druhov rastlín. 

kosatecmirkovce

turitická mapa

 

Drienov ¦ Národná prírodná rezervácia Gímešský jarok

Národná prírodná rezervácia je vyhlásená na ochranu lesných spoločenstiev brezových dúbrav a oglejených bukových dúbrav v Košickej kotline na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.

gimesjarok

turistická mapa

 

Slanské vrchy ¦ Bodoň

Medzi najkrajšie skalné útvary v Slanských vrchoch patrí andezitový zvyšok bývalého lávového prúdu na vrcholovom plató kopca Bodoň medzi Zlatou Baňou a Lesíčkom.

bodron

turistická mapa


 

Čítať ďalej...
 


Autorské práva

Copyright © 2019 Šarišské Bohdanovce. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.

Správca obsahu

Obec Šarišské Bohdanovce
082 05 Šarišské Bohdanovce 87
tel.: 051 / 778 11 26

Technický prevádzkovateľ

Garbiarska 3, 064 01 Stará Ľubovňa
tel.: +421 907 992 728