Domáce liečenie  PDF  Tlač  Email

pamatna_kniha

V liečení je ľud ešte trochu zaostalý. Nedôvera v lekára sa ešte hodne objavuje. Viac veria domácemu liečeniu bylinami a inými domácimi liekmi. K lekárovi idú až vtedy keď musia a to už úplne s tým, že lekár nepomôže, keď sami nemohli pomôcť. Hodne dôvery majú v bačovi, ktorý lieči liekami domácimi, ale aj rôznym začitovánim.

Pri zapálení pľúc pijú „koňskú močovku“, po ktorej sa im vraj hneď uľaví.

Koliku liečia tak, že dajú chorému piť v pálenke, lebo vode rozriedený mačací trus.

Tuberkulózu liečia poverou. O dvanástej hodine v noci, matka nemocného ide sama ku kostolným dverám a do kľúčovej dierky kričí: „ Bože, otče s vysokosci daj na tote kosci tela dosci a keď nedáš tela dosci, ta ich prijmi do večnosci.“

Inak tiež kúpu chorého v koryte, v ktorom robia cesto na chlieb. Tiež z koňa varia hlavu, kopytá na štyri razy a každý raz sa v tom okúpe. Chorí tiež ľahne k peci a nad ním sádzu chlieb do pece a tiež si ľahne pod prah u dverí a trikrát ho prekročia.

Keď dostane niekto ružu, tak ho okurujú. Na misku dajú perie, cukor, hostcovo zele a trus kurací, to zapália a tým okurujú chorého.

Tiež keď má hostec chorý, prikládajú mu naň hostcovo zele. Keď sa stane z očí (úrek), liečia čistcom. Túto rastlinu uvaria a čaj z nej pijú a tiež sa ňou umývajú.

Žalúdočné nemoce cintoricou. Od prestydnutia a kašlú pijú bazového kvetu čaj, lebo tiež lipového.

Na porezané rany dávajú pavučinu, lebo myší chvostek (rastlina), na oberaninu bábkový lístok, lebo z pod krídla husi mach so sladkou smotanou.

Od vredov pomáhajú tak že chorého kúpu v odvare rastliny peniašťok, lebo z ražnej múky urobia cesto so sladkou smotanou a to prikládajú na vredy.

Keď sa dnu obiera na povrch toho miesta kladú slaninu. Na vrženie prikládajú lenný semenec varený v mlieku, prikladá sa ešte keď je teplý. Tiež pšeno (proso) varené v mlieku.

Keď sa vyhodí vriedok na jazyku, to hovoria, že ich niekto ohovára, keď je na konci jazyka a keď na boku, tak ich niekto chváli.

Pri bolení zubov sa tiež nakurujú, alebo prikládajú na zub: tlačené čierne korenie, močku, soľ, cesnek a božiu míru.

Poverou liečia jarec na oku a to tak, že ten kto má jarec, musí hodiť jedno zrnko jarcu do ohňa a chytro uteká von, aby nepuklo zrnko ešte vtedy, jak je vnútri.

 

Ľudia ešte hodne veria na bosorky, ktoré im vedia porobiť. Keď niekto dlho choruje, veria, že mu nemoc poslal ich nepriateľ t.j. bosorka. Potom chodia k bačovi, ktorý im povie kto im porobil, čim a jako sa z toho vyliečia.

 

Veria že porobiť môže vodou, ktorou bol mrtvý človek umytý, fazuľou, kosťami, ktoré musia byť detské z cintorína vykopané. Tie im bosorka zakope pod bránu, lebo ku niektorému rohu domu. Kto prekročí tieto porobeniska, ten ochoreje. Tak isto môže odobrať mlieko kravám, ktoré začnú krv dojiť. Tiež pastier porobí druhému, že sa mu nechcú kravy pásť. Mlynár mlynárovi vie poslať potkanov a myši.

 

Chorý, ktorý má porobené, dostane od baču liek a keď ho užije, začne sa svíjať od bolesti, lebo z neho výjdu chrobáci a všelijaký hmyz a tým aj choroba odíde.

 

K tomu bačovi chodia ľudia z dalekých dedín.

 

 

 

(v pôvodnom znení)

 

Autorské práva

Copyright © 2024 Šarišské Bohdanovce. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.

Správca obsahu

Obec Šarišské Bohdanovce
082 05 Šarišské Bohdanovce 87
tel.: 051 / 778 11 26

Technický prevádzkovateľ

Garbiarska 3, 064 01 Stará Ľubovňa
tel.: +421 907 992 728